Monday, February 22, 2010

Grocery Store Economics 101



Giant Eagle had Hungry Jack pancake mix on sale this week. They were offering 2 sizes with this sale:

32 ounce Box @ 2 for $5 ($2.50 each)
7 ounce Pouch @ 10 for $10 ($1 each)

I also had 2 - $1.00 off 2 coupons from 2-21 Red Plum that did not have any size restrictions on it. So do you think it would be better to buy 2 small pouches and use the $1 off coupon making them $0.50 each or buy 2 boxes and use the $1 off coupon making it $2 a box? I immediately thought that I would save more money on the pouches, and then I did the math:

2 pouches - $2 minus the $1 coupon = $1 for 14 total ounces or $0.0714 per ounce
2 boxes - $5 minus the $1 coupon = $4 for 64 ounces or $0.0625 per ounce

So I bought the boxes!

2 comments:

  1. Here you can save lots while shopping by using printable coupon at http://www.clickmycoupon.com/ and get discount on your favorite products and services.

    ReplyDelete
  2. You can save your money on grocery shopping by using printable discount coupons at http://www.clickmycoupon.com/ and get discount offers on your every shopping.

    ReplyDelete